Projekty

Rotmistrz Pilecki

film fabularny | Polska 2023 | 38′

Film „Rotmistrz” porusza tematy ponadczasowe i uniwersalne, mówi o wierności swoim ideałom, o poświęceniu, o niezłomności. Mimo że czasy się zmieniają, są to wartości wciąż pożądane i cenne u ludzi. Wychodząc do młodzieży naprzeciw z postacią Witolda Pileckiego, wierzymy, że z dumą będą myśleli o swoim kraju i bohaterskich rodakach, a również, że nawet w czasach spokoju, zainspirowani siłą charakteru Pileckiego, będą dokonywali w życiu słusznych wyborów w zgodzie ze swoją moralnością.

Promocję filmu wsparł IPN publikując specjalne wydawnictwo o Rotmistrzu Pileckim, zawierające jako dodatek płytę z filmem. Zespół fundacyjny organizuje festiwale filmowe oraz spotkania, podczas których film jest wyświetlany. Film można również zobaczyć bezpłatnie w Internecie.

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki Rzeczypospolitej Polskiej.

Pomysł: Miłosz A. Lodowski 

Scenariusz: Miłosz Kozioł, Miłosz A. Lodowski 

Reżyseria: Miłosz Kozioł 

Obsada: Marcin Sianko, Ian McQuillan-Grace, Marcin Sosnowski 

Zdjęcia: Mateusz Mirocha 

Muzyka: Jan Stokłosa 

Dźwięk: Wojtek Pawluczuk 

Charakteryzacja: Dominik Szatkowski 

Kostiumy: Gala Otenko 

Montaż: Agnieszka Białek 

Scenografia: Paweł Baryła 

Dyrekcja kreatywna: MxM Production House 

Kierownictwo produkcji: Aleksandra Mirocha 

Producent: Fundacja Edukacji i Sztuki 

Producent wykonawczy: Bosko 

Producent liniowy: Mateusz Mirocha 

„Rotmistrz Pilecki” to pierwszy średniometrażowy film Fundacji Edukacji i Sztuki, a tym samym – jak do tej pory – nasze największe przedsięwzięcie. Dzięki temu projektowi poznaliśmy wielu wspaniałych specjalistów z branży filmowej, a tworząc dobrą atmosferę podczas produkcji, zapracowaliśmy na dobre imię Fundacji i zrobiliśmy solidne podwaliny pod przyszłe realizacje. To dla nas bardzo cenne, że z „Rotmistrzem” możemy pojawiać się na festiwalach filmowych, nawiązywać kolejne współprace i tym samym rozwijać się jako Fundacja.

Diary of Renia Spiegel

seria edukacyjna | Polska 2023

Projekt edukacyjny Żydowskiego Muzeum Galicja i Fundacji Edukacji i Sztuki.

Dziennik Reni Spiegel (1924-1942), pisany w Przemyślu od stycznia 1939 do lipca 1942 roku, jest bez wątpienia cennym źródłem historycznym i niezwykłym zapisem ostatnich lat życia tej młodej, utalentowanej, ambitnej kobiety.

Aby przybliżyć dziennik Reni szerszemu gronu odbiorców, zwłaszcza młodzieży w Polsce i zagranicą, Żydowskie Muzeum Galicja we współpracy z Fundacją Edukacji i Sztuki realizuje projekt polegający na stworzeniu serii krótkich filmów oraz towarzyszącego im programu edukacyjnego, opartych na fragmentach pozostawionych przez nią zapisków.

W każdym odcinku przedstawiony został fragment dramatycznej historii Reni Spiegel oraz kontekst historyczny II wojny światowej i Holokaustu, ale także bardziej ogólne tematy. Zależy nam na tym, by poprzez historię Reni mówić również o sprawach uniwersalnych: ogólnoludzkich wartościach, empatii, prawach człowieka, szacunku i tolerancji oraz o zagrożeniach dla tych wartości – ksenofobii, wykluczeniu, prześladowaniach.

The project The Diary of Renia Spiegel – Digital Storytelling and Education for Human Rights was made possible with the support from the US Consulate General in Krakow.

Reżyseria: Miłosz Kozioł Tomasz Głodek 

Producent: Żydowskie Muzeum Galicja 

Producent wykonawczy: Fundacja Edukacji i Sztuki Mateusz Mirocha 

Scenariusz: Miłosz Kozioł, Anna Wencel 

Wystąpili: Kaja Kozłowska Marcin Sosnowski Elizabeth Bellak 

Opracowanie plastyczne i animacja: Tomasz Głodek 

Kierowniczka produkcji: Aleksandra Mirocha 

Kostiumy: Katya Starodubowa 

Zdjęcia: Mateusz Mirocha 

Operator kamery: Kamil Małecki 

Mistrz oświetlenia: Artur Adamiec 

Oświetlacz: Bartosz Kurkiewicz 

Ostrzyciel: Piotr Januszkiewicz 

Charakteryzacja: Joanna Darnikiewicz 

Rekwizyty: Szymon Wiącek

Postprodukcja dźwięku: Julian Gołosz, Bartek Grzybkowski 

Opracowanie muzyczne: Julian Gołosz

Online: BOSKO Sp. z o.o. 

Studio: Kakadu Studio 

Asystent planu: Daniel Wójcik, Ewelina Olendzka 

Współpraca produkcyjna: Katarzyna Suszkiewicz, Jakub Nowakowski, Oren Rudavsky, Jagoda Misiewicz

“Kto nie zna historii, skazany jest na jej powtórzenie.” – George Santayana

Edukacja historyczna odgrywa istotną rolę w kształtowaniu wartości społecznych, takich jak empatia, tolerancja, i szacunek. Uczy nas rozumieć różne perspektywy i konteksty historyczne, co sprzyja budowaniu społeczeństw opartych na zrozumieniu i współpracy.

Ponadto, poprzez zgłębianie historii, zyskujemy cenne lekcje i perspektywy na przyszłość. Poznając konsekwencje działań ludzkich, biorąc pod uwagę tragiczne skutki wojen i konfliktów, stajemy się bardziej świadomi zagrożeń i wyzwań, z jakimi przyszło nam się mierzyć.

Poprzez naukę z historii, możemy przyczynić się do zapobiegania konfliktom, przemocy i nietolerancji w przyszłości.

Projekt Dziennik Reni Spiegel – wirtualna opowieść i edukacja na rzecz praw człowieka jest realizowany dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.

Kto Ci będzie okna mył?

film dokumentalny | Polska 2023 | 48′

Ostatni rok szkoły to dla Darka, 24-letniego ucznia z niepełnosprawnością intelektualną bardzo trudny czas. Opuszcza miejsce, w którym spędził ponad 10 lat i musi zacząć wszystko od nowa. W tym trudnym czasie może liczyć na swojego przyjaciela ze szkoły – Daniela, który pomaga mu poradzić sobie z nowym wyzwaniem. Razem rozmyślają o przemijaniu, stracie a Darek rejestruje na swojej kamerze to co dla niego ważne. Każdy z nich na swój sposób musi sobie poradzić z tym czego do końca nie rozumie a z czym przyjdzie im się zmierzyć.

Film jest intymną, pełną humoru opowieścią o przyjaźni i radzeniu sobie z trudnymi wydarzeniami. Dlaczego ten projekt jest ważny społecznie i istotny dla naszej fundacji?

Obsada: Dariusz Stawarz, Daniel Filipowski 

Reżyseria: Dariusz Janiczak 

Zdjęcia: Mateusz Mirocha 

Montaż: Urszula Bucka 

Produkcja: Fundacja Edukacji i Sztuki 

Koproducent: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ

Jest to film, w którym edukacja i sztuka idealnie ze sobą współgrają. Film pokazuje świat osób z niepełnosprawnością w zupełnie inny sposób. Uświadamia widzom, że jest to świat pełen ciepła, humoru i miłości, a osoby z niepełnosprawnością intelektualną to tak samo wrażliwe i emocjonalne osoby jak każdy z nas. Film podnosi świadomość społeczeństwa na temat osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz daje im zaistnieć w przestrzeni kultury masowej. Dodatkowo widzimy rozwój emocjonalny głównych bohaterów, którzy dzięki pracy nad filmem mieli okazje opowiedzieć o swoich emocjach, uczuciach i skonfrontować się z trudnymi doświadczeniami swojego życia.

Film powstał w ramach programu „FILMOTEKA MAŁOPOLSKA” realizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu i finansowanego z budżetu Województwa Małopolskiego. 

Copernicus

W produkcji: premiera w 2024 r.

film fabularny | Polska 2024 | 26′

Mikołaj Kopernik, urodzony w 1473 roku w Toruniu, był nie tylko wybitnym astronomem, ale i prawdziwym renesansowym człowiekiem, którego ciekawość świata i odwaga myślenia wyznaczyły nowy kierunek w nauce. Jego największe dzieło, „O obrotach sfer niebieskich”, zmieniło na zawsze ludzkie postrzeganie kosmosu, wprowadzając rewolucyjną teorię heliocentryczną, która postawiła Słońce, a nie Ziemię, w centrum Układu Słonecznego.

Ale Kopernik to nie tylko astronomia! Był również matematykiem, lekarzem, ekonomistą, prawnikiem, a nawet administratorem kościelnym. Jego umiejętności w różnych dziedzinach wiedzy świadczą o niezwykłej wszechstronności i intelekcie. Jako prawdziwy humanista, Kopernik mówił płynnie po łacinie, niemiecku i polsku, a także znał grekę i włoski. Co więcej, w pewnym momencie życia, jako kanonik, zajął się organizacją obrony zamku w Olsztynie przed atakami Krzyżaków, stając się nieoczekiwanie strategiem wojskowym.

Mimo że jego teorie były kontrowersyjne i sprzeczne z ówczesnymi przekonaniami, Kopernik nie bał się podważać ustalonych dogmatów, wykazując się odwagą i determinacją w dążeniu do prawdy naukowej. Jego życie i osiągnięcia stanowią doskonały przykład tego, jak pasja, ciekawość i ciężka praca mogą prowadzić do niezwykłych odkryć, które zmieniają świat. Mikołaj Kopernik pozostaje symbolem odwagi intelektualnej i niewyczerpanej pasji poznawczej, inspirując młodych ludzi do poszerzania horyzontów i kwestionowania status quo.

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki Rzeczypospolitej Polskiej.

Scenariusz: Mateusz Znaniecki

Reżyseria: Miłosz Kozioł 

W roli głównej: Artur Paczesny

Zdjęcia: Mateusz Mirocha 

Dźwięk: Wojtek Pawluczuk 

Kostiumy: Gala Otenko 

Charakteryzacja: Monika Adamik-Jakubiec

Montaż: Kamil Małecki

Scenografia: Artur Bugno 

Kierownictwo produkcji: Aleksandra Mirocha 

Producent: Fundacja Edukacji i Sztuki 

Producent wykonawczy: BOSKO Sp. z o.o.

Producent liniowy: Mateusz Mirocha

Film fabularny o losach Mikołaja Kopernika, zrealizowany przez Fundację Edukacji i Sztuki, to znaczący projekt, który łączy w sobie wartości edukacyjne i kulturowe. Realizacja tego filmu w roku Mikołaja Kopernika miała na celu nie tylko uczczenie pamięci tego wybitnego polskiego naukowca, ale także inspirowanie młodzieży do pogłębiania wiedzy o jego życiu i osiągnięciach.

Film ten ma za zadanie przybliżyć uczniom szkół ponadpodstawowych postać Kopernika w sposób zarówno atrakcyjny, jak i wierny historycznym realiom. Poprzez ukazanie Kopernika jako człowieka renesansu, który wyprzedził swoje czasy, film ma za zadanie zainspirować młodych ludzi do kreatywnego myślenia, odwagi w poszukiwaniu prawdy oraz pokazania, że nauka i wiedza są wartościami ponadczasowymi. Fundacja Edukacji i Sztuki, inwestując w tę produkcję, nie tylko wzbogaca kulturalną ofertę edukacyjną, ale również przyczynia się do budowania u młodzieży poczucia tożsamości narodowej i zrozumienia własnej historii.